Porządek Mszy Świętych

Dni powszednie: 6.30 i 18.00
Dni świąteczne: 6.30, 9.00 i 18.00
Niedziele i święta nakazane: 7.00, Halickie – 8.10, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00.

 


Drukuj

01 listopada 2020 – XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

DojlidyParafia.pl. Opublikowano w Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiaj, w niedzielę 01 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. 

 

Msze św. w naszym kościele według porządku niedzielnego: 7.00, (8.15 – Halickie), 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00!

Ofiary na tacę przeznaczone na AWSD w Białymstoku. 

Możemy dziś także nabyć kalendarze przygotowane przez alumnów naszego seminarium. 

Pamiętajmy w naszych modlitwach o powołaniach do służby Bożej w Kościele! 

 

2. W poniedziałek 02 listopada, Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele według następującego prządku: 6.30, 7.00, 9.30 i 18.00. 

 

Z racji na stan epidemii, 01.11 i 02.11 nie odbędą się Procesje Żałobne na cmentarzu grzebalnym oraz zostaje odwołana tradycyjna Msza św. w I Niedzielę listopada. 

Będzie natomiast możliwość indywidualnej modlitwy z kapłanem przy grobach zmarłych w ostatnim czasie i  poświęcenia nowych pomników.

Kapłani będą do dyspozycji wiernych na cmentarzu grzebalnym w przyszłą niedzielę (08.11) w godz.: 14.00 – 15.00 !!!

 

3. Listopad jest miesiącem szczególnej pamięci o zmarłych. Prosimy o uporządkowanie grobów swoich bliskich, ale również o zatroszczenie się o mogiły bezimienne i przez nikogo nie nawiedzane.

Prosimy o zachowanie porządku i czystości na cmentarzu, i nie zapominanie, że jest to miejsce poświęcone – a więc, należy się godnie zachowywać!

Niech pamięć o zmarłych będzie wyrażana nie tylko w zewnętrznej formie: poprzez postawienie kwiatów, zapalenie zniczy, ale także w formie duchowej: poprzez modlitwę, uczestnictwo w Nabożeństwach za zmarłych czy ofiarowanie w ich intencji Mszy św.

Duchowego daru zmarłym nic nie może zastąpić!

 Niech to co zewnętrzne, uzupełnia się i pogłębia duchowym!

W zakrystii przyjmujemy na WYPOMINKI – jest to uświęcona tradycją modlitwa za zmarłych w pierwszych dniach listopada. 

W naszej świątyni imiona zmarłych wyczytywane będą podczas tradycyjnego różańca wypominkowego w dniach: 1, 2, 3 i 4 listopada o godz. 17.00, po różańcu zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18.00 - w intencji zmarłych wymienionych podczas wypominkowej modlitwy różańcowej. 

 

W dniach: 01 – 08 listopada można zyskać odpust zupełny, jeden raz, w kościele lub kaplicy publicznej. Warunki otrzymania odpustu: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga” w intencji Ojca Świętego, stan łaski.

Penitencjaria Apostolska zaznacza, iż otrzymała wiele próśb od biskupów, którzy prosili, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zostały zmodyfikowane pobożne dzieła mające na celu uzyskanie odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych.

Dlatego Penitencjaria Apostolska, na specjalne polecenie Jego Świątobliwości papieża Franciszka, chętnie ustanawia i postanawia, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam gdzie są one zakazane:

Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne dni tego samego miesiąca, aż do jego końca.

Odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz" i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę przed lub po lub w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Obowiązują przy tym ogólne warunki odpustu zupełnego, którymi są: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego; stan łaski uświęcającej (bez grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna; odmówienie dowolnej modlitwy w intencji, w której modli się Ojciec Święty. Odpust może być uzyskany tylko jeden raz danego dnia.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, np. z racji na zakaz gromadzenia licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogły uzyskać odpust zupełny, gdy zachowają duchową łączność z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz wykluczają wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję, kiedy to tylko będzie możliwe, spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności życia.

Warto zaznaczyć, iż Komisja Episkopatu Polski w odezwie z 23 października 2020 r. apeluje do wiernych, aby rozłożyć odwiedziny grobów na dni poprzedzające i następujące po 1 listopada. Osoby starsze prosi o odłożenie tegorocznego nawiedzania cmentarzy na czas późniejszy i wyrażenie swojej pamięci w modlitwie za zmarłych.

 

4. Serdeczne Bóg zapłać dobrodziejom naszej Parafii: za kwiaty do świątyni, znicze oraz wszystkim troszczącym się o nasz kościół i jego otoczenie.

 

5. W czekającym tygodniu:

 

-  środa (04.11) – Wspomnienie Św. Karola Boromeusza, Biskupa.

W Bazylice Metropolitalnej – Msza św. za zmarłych Biskupów i Kapłanów – godz. 18.00.

- sobota (07.11) – rozpoczyna się w Bazylice Metropolitalnej w Białymstoku Nowenna Opieki NMP Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia (codziennie o godz. 18.00).

 

W tym tygodniu przypada również: 

 

- I czwartek miesiąca – dzień modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne: 

godz. 17.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (prowadzi Wspólnota Krwi Chrystusa), 17.30 – spowiedź i Msza św. o godz.18.00. 

Uczestniczą uczniowie klas VI szkół podstawowych, w ramach przygotowania do Bierzmowania.

Po Nabożeństwie spotkanie z kandydatami do Bierzmowania. 

 

- I piątek miesiąca – godz.17.00 – prywatna Adoracja Najświętszego Sakramentu (prowadzi Grupa Czcicieli Bożego Miłosierdzia) w intencji przebłagalnej za grzechy przeciwko ludzkiemu życiu (uczestniczy Komitet Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych), 17.30 – spowiedź i o godz. 18.00 - Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Msza św. 

Uczestniczą uczniowie klas VII szkół podstawowych, w ramach przygotowania do Bierzmowania.

Po Nabożeństwie spotkanie z kandydatami do Bierzmowania. 

 

- I sobota miesiąca – (z racji na ślub o godz. 17.00) godz. 18.00 – Msza św. i Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP (podczas modlitwy spowiedź).

Uczestniczą uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w ramach przygotowania do Bierzmowania.

Po Nabożeństwie spotkanie z kandydatami do Bierzmowania.

 

6. W dniach 1-8 listopada będziemy mogli uczestniczyć w modlitewnej akcji „Różaniec Do Granic Nieba”. Intencją Różańca Do Granic Nieba, będzie prośba o uleczenie ran związanych z utratą dzieci nienarodzonych (tych nieprzyjętych i tych, które nie mogły się narodzić z powodów naturalnych) oraz przebłaganie za wszystkie nasze grzechy, zaniedbania i zranienia z tym związane. Ta modlitwa może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości naszego kraju. Dlatego w naszej parafii również będzie taka modlitwa: w dniach 1-4 listopada o godz. 17:00, podczas „wypominek”,  w dniach 5-6 listopada o godz. 17:00, 7 listopada indywidualnie i 8 listopada w ramach spotkań KŻR!

 

7. W związku z zarządzeniami Państwowymi i naszego ks. Arcybiskupa, w tym czasie, gdy jesteśmy w tzw. czerwonej strefie, w naszym kościele liczba uczestników Nabożeństw nie może przekroczyć 67 osób.

Ks. Abp udzielił dyspensy od udziału osobistego we Mszy św. niedzielnej osobom, które znajdują się w czerwonej strefie. Informujemy również, że w tym czasie, w każdą niedzielę będzie transmitowana przez naszą stronę internetową i facebooka Msza święta z naszego kościoła o godz. 9.30 (9.15 - Godzinki). 

Wszystkie zalecenia ks. Abp.  znajdziemy w gablocie przed kościołem i na naszej stronie internetowej.

 

8. Ukazał się listopadowy numer „Dróg Miłosierdzia". Jednym z jego tematów jest obecność Świętych w naszym życiu. Szczególnie polecamy wywiad na temat Carla Acutisa, młodego 15-letniego Świętego, który został beatyfikowany w październiku tego roku w Asyżu.

W cyklu "Myśli o Kościele" proponujemy artykuł "Marzenie Papieża Franciszka" poświęcony najnowszej encyklice Ojca Świętego "Fratelli tutti".                       Zachęcamy też do tekstów artykułów poświęconych obrazowi Matki Bożej Miłosierdzia z białostockiej katedry, z okazji nowenny i uroczystości Matki Bożej Ostrobramskiej, oraz Cudownemu Medalikowi - darowi Niepokalanej dla ludzkości, z okazji 190. rocznicy objawień Matki przy rue du Bac w Paryżu.                                                 Artykuł pt. "Życie to mój wybór" jest z kolei mocnym głosem za życiem każdej osoby, również niepełnosprawnej.                                                                                            Wszystkim Czytelnikom polecamy ten numer "Dróg Miłosierdzia" z przekonaniem, że będzie cenną lekturą na cały miesiąc. 

9. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia!